...

E-DÖNÜŞÜM ÇÖZÜMLERİ

Karkep E-Dönüşüm Sistemleri
  • Ayrıntılı bilgi için +90.505.415.7444 hemen arayın!
E-FATURA

E-Fatura, Vergi Usul Kanunu gereği bir faturada bulunması gereken tüm bilgileri barındıran kağıt fatura ile aynı hukuki niteliğe sahip elektronik belgedir.
E-Fatura Kapsamı
• 2018 yılı cirosu 5 milyon ve üzeri olan mükellefler E-Faturaya geçmek zorundadırlar.

E-ARŞİV FATURA

E-Arşiv Fatura, faturaların elektronik ortamda oluşturulması / gönderilmesi ve ikinci nüshalarının da yine elektronik olarak ibraz edilmesini sağlayan uygulamadır.

e-Arşiv Fatura’nın Avantaj ve Üstünlükleri
İkinci nüsha faturaların fiziksel koşullardan etkilenmeden, kolay ve güvenli biçimde muhafaza eder,
KEP ile gönderilmesi halinde teslim garantisi ve tahsilat süre avantajı sağlar,
Matbu fatura bastırma gerekliliğini ortadan kaldırır,
Kargo ve kurye maliyetinden tasarruf sağlar,
Arşivleme maliyetini önemli oranda azaltır,
Dijital dönüşümünüze hız kazandırır.

E-DEFTER

E-Defter, kanunen tutulması zorunlu olan yevmiye ve büyük defterlerin elektronik ortamda tutulduğu ve Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik imzayla berat verildiği sistemdir. Tüm kayıtlar standart bir xml formatında hazırlanır. Bu uygulamayla daha hızlı ve verimli bir denetim amaçlanmıştır. Yasa gereği 10 milyon üzerinde cirosu olan firmaların zorunlu olarak e-defter uygulamasına geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca e-defter sistemine gönüllü olarak geçmek de mümkündür. e-Deftere gönüllü geçiş yapan firmanın elektronik fatura kullanıcısı olması zorunlu değildir. Zorunlu geçiş yapması gereken firmalar sene başında, gönüllü geçiş yapanlarsa dönem içerisinde e-defter uygulamasına geçiş yapılabilir. Şahıs firmaları ve tüzel firmalar e-defter kullanıcısı olabilirler.

Platform Desteği ve Birlikte Çalışabilirlik Esaslarına Uyum
(e-Defter) ile Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında kağıt üzerinde tutulması zorunlu olan yevmiye defteri ve büyük defterin elektronik ortamda tutulması, muhafaza ve ibraz edilebilmesi ile açılış ve kapanışlarına ilişkin tasdik işlemlerinin elektronik ortamda yapılması mümkün hale gelmiştir.